behtosh.com

وبلاگ شخصی (غیر کاری) بهتاش داورپناه

اورکست (Overcast) برای شنیدن پادکست

تکنولوژی برای من همیشه سرگرمی جذابی بوده و هست. این وبلاگ قرار بود جایی باشد برای پرداختن به موضوعاتی که نگاهم به آنها حرفه‌ای و جدی نیست. این اولین یادداشت مربوط به این زمینه، یعنی تکنولوژی است. موضوعی که قصد دارم به آن بپردازم، در مورد شکلی از استفاده‌ی تلفن‌همراه است که برایم خیلی مهم است. شنیدن پادکست و کتاب صوتی. اهمیت این موضوع را وقتی فهمیدم که مدتی تلفن‌همراهم تعمیرگاه بود و به همین خاطر امکان شنیدن پادکست و کتاب‌های صوتی‌ام را نداشتم. وقتی به اورکست عادت کرده باشید، جای خالی‌اش احساس می‌شود.

آیکون اورکست - Overcast icon
Overcast

در شرح اهمیت این برنامه برای من همین بس که از راست اولین برنامه روی داک پایین آیفون است. یعنی بهترین جای ممکن برای دسترسی سریع به یک برنامه در آیفون.

جای اورکست در آیفون بهتاش
جای اورکست

در ادامه در مورد نرم‌افزار پادکست‌خوان محبوبم، «اُوِرکَست۱» حرف می‌زنم. قبل از هر چیزی بگویم اینکه با نرم‌افزار پادکست‌خوان کتاب صوتی می‌شنوم دلیل خاص و روش غیرمعمولی دارد که شاید بعداً در موردش نوشتم. (اگر تمایل داشتید بدانید ماجرا چیست از طریق صفحه‌ی ارتباط به من پیام بدهید تا زودتر در موردش بنویسم.)

برنامه‌های دیگر

امکان انتخاب بین برنامه‌های پادکست‌خوان در اولین قدم با سیستم‌عامل تلفن‌همراه شما محدود می‌شود. من از آیفون استفاده می‌کنم. به همین خاطر اطلاع چندانی از گزینه‌های موجود برای اندروید و … ندارم.

در آیفون اولین و محبوب‌ترین گزینه برای شنیدن پادکست برنامه‌ی «اپل پادکستس۲» است. تعداد زیادی از کاربران آیفون که پادکست می‌شنوند، از این برنامه استفاده می‌کنند. راستش همزمان با اُوِرکَست از این برنامه هم برای موارد خاص استفاده می‌کنم. برای مثال بر خلاف برنامه مورد علاقه‌ی من، اپل پادکستس از پادکست‌های تصویری هم پشتیبانی می‌کند. در مورد اینکه آیا پادکست ویدیویی واقعاً پادکست است یا نه می‌توان بحث کرد، ولی من هیچ پادکست ویدیویی را دنبال نمی‌کنم. گاهی از سر اتفاق مسیرم می‌افتد به یک اپیزود از یک پادکست تصویری که با اپل پادکستس سراغش می‌روم.

گزینه‌های دیگری مثل «پاکِت کستس۳»، «کست‌باکس۴» و … هم وجود دارند که بعد از آزمایششان به خاطر خصوصیات منحصر به فرد اُوِرکست تصمیم گرفتم از این برنامه استفاده کنم.

ویژگی‌های اورکست

ویژگی‌های مهم این برنامه که باعث می‌شود برنامه‌ی محبوب من باشد مواردی مثل «تنظیم سرعت هوشمند»، «تقویت صدای انسان» و «فهرست پخش هوشمند» هستند. در ادامه بیشتر توضیح می‌دهم.

تنظیم سرعت هوشمند۵ در اورکست

فکر می‌کنم یکی از مهم‌ترین برتری‌های اورکست به بقیه برنامه‌ها این تکنولوژی‌ست. وقتی این امکان را فعال می‌کنید، برنامه فایل صوتی را بررسی می‌کند و ثانیه‌های سکوت را کوتاه می‌کند. اینکه «کوتاه» می‌کند و حذف نمی‌کند نکته‌ی مهمی‌ست. چون حذف کردن سکوت‌ها کیفیت صوتی را پدید می‌آورد که اصلا طبیعی به نظر نمی‌رسد و درک را سخت می‌کند. اورکست در مقابل سکوت‌ها را به نسبت سکوت‌های اطراف کوتاه می‌کند. اینطور که مکث گوینده در وسط جمله به چشم بیاید، ولی مجبور به شنیدن کل سکوت هم نباشیم.

اورکست - تنظیمات سرعت هوشمند
تنظیمات سرعت، سرعت هوشمند و تقویت صدای انسان

«مارکو آرمنت» که این نرم‌افزار را به تنهایی می‌سازد معتقد است با این فرایند کوتاه کردن سکوت‌ها، مقصود گوینده از سکوت به شنونده منتقل می‌شود. فکر می‌کنم بین حذف مطلق و یا شنیدن همه‌ی سکوت، این گزینه‌ی وسط بسیار جذاب و کاربردی‌ست.

در پایین برگه تنظیمات برنامه، به شما نشان می‌دهد که خود شما تاکنون با استفاده از این امکان چقدر در زمان صرفه‌جویی کرده‌اید. تصویر نتیجه محاسبات برنامه برای من را در ادامه می‌بینید.

زمان صرفه جویی شده توسط امکان سرعت هوشمند اورکست برای بهتاش
۹۰۱ ساعت. یعنی ۳۷ و نیم شبانه روز.

تقویت صدای انسان۶

یکی دیگر از امکانات جالب اورکست تقویت صدای انسان است. اورکست این کار را با اعمال یک ایکوالایزر ۷ روی فایل صوتی انجام می‌دهد. یعنی اینکه کار عجیب و غیرطبیعی‌یی نیست، ولی دم دست بودنش مفید است.

دانلود یا استریم

این امکان هم موضوع تازه‌ای نیست. تقریباً همه برنامه‌های دیگر این دو امکان را در اختیارتان می‌گذارند.

 • دانلود برنامه فایل مورد نظر شما را از اینترنت روی گوشی شما بارگذاری می‌کند و شما می‌توانید بدون نیاز به اینترنت فایل را بشنوید.
 • استریم برنامه بدون اینکه منتظر بارگذاری کامل فایل شوید، همین که دکمه‌ی پخش را زدید فایل به شکل آنلاین برای شما پخش می‌کند. شبیه وقتی که روی سایت یوتوب یا آپارات ویدیو تماشا می‌کنید.

فکر می‌کنم احتمالاً تنها تفاوت اورکست در این مورد این است که وقتی یک اپیزود را استریم می‌کنید و می‌شنوید، برنامه در حقیقت در حال دانلود کامل فایل است. به این معنی که بسته به سرعت اینترنت شما، وقتی چند دقیقه‌ای از شنیدن پادکست گذشت، فایل کامل دانلود شده و برای ادامه شنیدن دیگر نیازی به اینترنت ندارید.

فهرست پخش و فهرست پخش هوشمند ۸

در اورکست امکان ایجاد فهرست‌های پخش ساده و هوشمند را دارید. فهرست‌های پخش هوشمند این امکان را ایجاد می‌کنند که بتوانید چیزی شبیه یک ایستگاه رادیویی برای خودتان ایجاد کنید که شامل پادکست‌هایی باشد که شما می‌خواهید و به ترتیبی که شما مشخص کرده‌اید مرتب شده‌است.

نکته مورد علاقه‌ی من در مورد فهرست‌های پخش هوشمند این است که حتی وقتی پادکست‌ها را به ترتیب زمان انتشار مرتب می‌کنید می‌توانید برای یک یا چند پادکست خاص اولویت ایجاد کنید. به این معنی که اول همه اپیزودهای این پادکست پخش می‌شود بعد همه‌ی باقی پادکست‌هایی که مشخص کرده‌اید با هم طبق زمان مرتب می‌شوند.

یک استفاده دیگر من از فهرست‌های پخش این است که چون به ترتیب نام منظم می‌شوند، یک فهرست پخش با نامی که ابتدایش دو صفر باشد ایجاد می‌کنم و تنها پادکستی که روزانه به آن گوش می‌کنم را به آن اضافه می‌کند. یعنی در حقیقت یه راه میان‌بر برای رسیدن به یک یا چند پادکست خاص ایجاد می‌کنم تا مجبور نباشم در فهرست طولانی پادکست‌هایم دنبالش بگردم.

اشتراک یا تبلیغات در اورکست

شما می‌توانید با استفاده از سیستم پرداخت اپ‌استور، با پرداخت سالانه ۱۰ دلار مشترک این برنامه بشوید. این اشتراک در حقیقت نوعی حمایت مالی از این برنامه است و امکانات جدیدی در برنامه به شما نمی‌دهد. دو تفاوت بین مشترکان و استفاده‌کنندگان رایگان وجود دارد.

 • حذف تبلیغات
 • امکان آپلود فایل شخصی به اورکست از طریق وبسایت

نکته جالب در مورد تبلیغات موجود در این برنامه این است که همه تبلیغ پادکست هستند و تپ‌کردن روی آنها شما را به صفحه‌ی پادکست تبلیغ‌شده می‌برد. یعنی از برنامه خارج نمی‌شوید. مارکو آرمنت سازنده‌ی برنامه می‌گوید که معتقد است که تنها چیزی که مطمئن هستیم که استفاده‌کنندگان از این برنامه مخاطبش هستند و از دیدنش کلافه نمی‌شوند پادکست است. به همین خاطر فقط تبلیغات پادکست را در این برنامه می‌بینید. نکته جالب این است که بنا به درخواست مشترکان برنامه، مارکو آرمنت این امکان را ایجاد کرده است که اگر حتی مشترک پولی برنامه هستید، بتوانید با تغییر دادن یکی از تنظیمات بتوانید همچنان تبلیغات را ببینید.

پشتیبانی از بخش‌بندی۹ و تصویر۱۰ویژه‌ی بخش

بعضی از پادکست‌های از امکان ایجاد بخش‌بندی در فایل‌هایشان استفاده می‌کنند. اورکست این امکان را می‌دهد که بتوانید فهرستی از این بخش‌بندی ببینید و خودتان انتخاب کنید که کدام را بشنوید.

همچنین بعضی از پادکست‌ها وقتی در مورد موضوعی حرف می‌زنند که دیدن یک تصویر به روشن شدن موضوع کمک می‌کند تصاویری را در فایل صوتی جاسازی می‌کنند که باید وقتی به بخش مورد نظر رسیدید، جایگزین تصویر اصلی پادکست شود. اورکست این تصاویر را هم پشتیبانی می‌کند و به شنونده نشان می‌دهد.

اورکست سبک و سریع است

توضیحی بیشتر از عنوان برای این بخش لازم نیست.

پادکست به عنوان پلتفرمی آزاد

سازنده‌ی اورکست به آزاد بودن پلتفرم پادکست معتقد است و فکر می‌کند نباید یک شرکت بتواند در مورد حیات آن تصمیم بگیرد. نباید شرکتی بتواند در مورد محتوای منتشر شده در یک پادکست نظر بدهد و برای آن محدودیت ایجاد کند. به این معنی که پادکست باید بتواند مثل اینترنت آزاد و متکثر باقی بماند. نباید مثل شبکه‌های اجتماعی شرکتی صاحب محتوای تولیدی ما باشد. یکی از مهمترین دلایل وجود اورکست از نظر مارکو آرمنت همین است. وجود یک برنامه مستقل روزنه امیدی برای جلوگیری از اعمال قدرت شرکت‌هایی مثل گوگل، اپل، اسپاتیفای، کست‌باکس و … است. به این خاطر که این شرکت‌ها قدرتشان را از تعداد کابران برنامه‌هایشان می‌گیرند. اگر تعداد برنامه‌ها زیاد باشد و هیچ برنامه‌ای سهم بزرگی از بازار را نداشته باشد، قدرتی برای دیکته‌ کردن محدودیت وجود نخواهد داشت. قوانینی که سود شرکت‌ها بالا می‌برد و در عوض به پادکست‌ها و روند آزاد تولید و شنیده‌شدنشان صدمه می‌زند.

پخش پادکست
اورکست - تنظیمات سرعت هوشمند
تنظیمات سرعت، سرعت هوشمند و تقویت صدای انسان
اورکست - ستینگ مستقل برای هر پادکست
تنظیمات مستقل برای هر پادکست
اورکست - فهرست پادکست‌ها
فهرست پادکست‌های شما
اورکست - اشتراک پادکست جدید
اشتراک پادکست جدید
اورکست - حالت تیره
ظاهر تیره

در پایان …

همیشه شنیدن برای من وسوسه‌ی قدرتمندی بوده و هست. اورکست چندین سال است که بخش مهمی از این شنیدن‌ها را برایم مدیریت می‌کند. فکر می‌کنم کیفیت برنامه‌ای که از آن استفاده می‌کنیم در میزان لذت شنیدن پادکست و کتاب‌صوتی بسیار موثر است. پیشنهاد من اورکست است. شما هم در مورد برنامه‌ی مورد علاقه‌تان بگویید.


 • [۱]  Overcast
 • [۲]  Apple Podcasts
 • [۳]  Pocket Casts
 • [۴]  Castbox
 • [۵]  Smart Speed
 • [۶]  Voice Boost
 • [۷]  Equalizer یا EQ
 • [۸​]  Playlist and Smart Playlist
 • [۹]  Chapter
 • [۱۰​]  Chapter Cover Art

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *