behtosh.com

وبلاگ شخصی (غیر کاری) بهتاش داورپناه

لوگوی اسنپ اکسپرس - یکی از سرویس‌های شرکت اسنپ

اسنپ اکسپرس

اسنپ اکسپرس یک سرویس مربوط به شرکت اسنپ است. با این سرویس می‌توانید از سوپرمارکت‌های اطراف خرید کنید. (وبسایت)

انتخاب اسم؛ اکسپرس؟ چرا؟

هنوز نفهمیده‌ام چرا چنین نامی را انتخاب کردند. یعنی این سرویس خیلی سریع‌تر از باقی سرویس‌هایش است؟ نیست که! تاکسی بگیرید زودتر می‌آید. اسنپ‌شاپ سرعتش شبیه همین اکسپرس است.

«مارکت» چی شد؟

اسنپ یک سرویس دیگر هم به اسم «اسنپ مارکت» دارد. ولی مخصوص فروشگاه هایپراستار است. اسم «مارکت» را سوخت کرده بودید مجبور شدید یک اسم دیگر روی سرویس «سوپرمارکت» بگذارید؟ زشت شد که!

نمی‌شد بخش مربوط به هایپراستار بشود «اسنپ هایپر» یا چه می‌دانم «اسنپ استار» یا یک چیزی که هایپراستار هم خوشحال شود، ما را هم بیخود گیج نکنید؟

مگر اینها غذا نیست، «فود» چی شد؟

اسنپ شرکت «زودفود» را خرید و تبدیلش کرد به «اسنپ فود». بعد به دلیل تصمیم گرفتند سوپرمارکت با وجود اینکه خوراکی فروشد، قاتی اسنپ فود نباشد. یعنی جدا باشد کلاً. بعد این شاخه بندی عجیب شروع شد که اسنپ اکسپرس زیر مجموعه‌ی مستقیم اسنپ نیست. اسنپ‌فود زیر مجموعه‌ی اسنپ است. بعد توی اسنپ‌فود بخش سوپرمارکت دارد، آن را که می‌زنید، می‌پرسد می‌خواهی بروی «اکسپرس» یا «مارکت». خلاصه اینکه این رابط کاربری می‌تواند الگویی باشد برای اینکه چه کاری را در طراحی رابط کاربری هرگز نباید انجام بدهید.

قیمت محصولات

یک محصول را به انتخاب خودتان در اسنپ‌اکسپرس جستجو کنید. هر کس به هر قیمتی که دلش می‌خواهد می‌فروشد. فقط یک چیز مشترک دارند: همه از قیمت درج شده روی کالا و قیمت سوپری محل خودتان گرانتر است. حتی اگر حضوری بروید از خود آن سوپرمارکت خرید کنید، ارزان‌تر حساب می‌کنند. معرفی می‌کنم «اسنپ‌گردنه!» یا «اسنپ‌سرِگردنه».

در مورد اینکه هزینه‌هایی مثل «خدمات» یا هزینه‌ی بسته‌بندی یا همچین چیزی را هم آخر کار سفارش ناگهان رو می‌کنند که دیگر چیزی نگویم بهتر است.

تصور صدای مارش نظامی روی طبل، و …. پشتیبانی!

پیش از این در مطلبی که در مورد کلیت اسنپ نوشتم در مورد پشتیبانی حرف زده بودم. حتی دو تا داستان هم تعریف کردم. انتظار که ندارید باقی داستان‌ها را اینجا بنویسم؟ اگر انتظار داشتید بگویید که بنویسم!

فقط بگویم که نمی‌دانم این پدیده‌ی «پشتیبانی» در اسنپ چطوری کار می‌کند، ولی پشتیبانی در بخش خوراکی به بدی باقی اسنپ نیست. چرا کل پشتیبانی را یکی نمی‌کنند؟ خیلی فکر عجیبی‌ست که هنوز به ذهنشان نرسیده؟

بخش پایانی

در پایان پیشنهاد می‌کنم توی گوگل snapp را جستجو کنید و ببنید که یک «سازمان کشاورزی پایدار» در کانادا به همین نام هست. همینطور یک نوشیدنی الکلی با کلی محصولات. یک سرویس معاملات املاک و … . بعد پیش خودتان، خطاب به من می‌گویید تویی که می‌دانی اسم اصلی شرکت را هم فکر نشده انتخاب کرده‌اند، چرا گیر داده‌ای به اسم‌های فرعی. بعد من آنجا نیستم که مجبور باشم جواب بدهم.


بهتاش داورپناه | غرب تهران | دی ۱۴۰۲

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *